• Active Registered Voters as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • Others:
  • Total:

Special District Officials

Special Districts

(4 year term) Charlotte County Airport Authority 
"At Large" Voting
All Precincts

District 1
Vanessa Oliver (2024)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: [email protected]

District 2
Robert D. Hancik, A.A.E. (2022)
28000 Airport Road
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email:[email protected]

District 3
Paul R.  Andrews (2024)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: [email protected]

District 4
Kathleen Coppola (2022)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: [email protected]

District 5
James Herston (2024)
28000 Airport Road 
Punta Gorda, FL 33982
639-1101
Email: [email protected]

 

Englewood Water District 
Board of Supervisors (4 year term)
"At Large" Voting
Precincts - 8, 18, 23, 27

Sub-District 1
Steve Samuels - (2024)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: [email protected]

Sub-District 2
Taylor Meals - (2024)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: [email protected]

Sub-District 3
Sydney Crampton - (2024)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: [email protected]

Sub-District 4
Phyllis Wright - (2022)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: [email protected]

Sub-District 5
Robert C. Stern, Jr. - (2022)
201 Selma Ave.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3217
email: [email protected]

 

Englewood Area Fire Control District
Board of Commissioners (4 Year Term)
"At Large" Voting
Precincts - 7.1, 8, 11.1, 18, 23, 27, 45, 47.1, 53, 55.1, 77.1, 80.1

Seat 1
Eldon Loisell - (2022)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 2
Ronald Davison - (2022)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 3
Ron Benedetti - (2022)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 4
Mark Knauf - (2024)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311

Seat 5
William Kimberlin - (2024)
516 Paul Morris Dr.
Englewood, Fl. 34223
(941) 474-3311
 

Gasparilla Island Bridge Authority
"At Large" Voting
Precinct - 78

District 1
Virginia Thomas Watkins - (2024)   
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271
                
District 2
John Feinberg - (2022)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271
                
District 3
Drew Tucker - (2024)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271

District 4
William Klettke - (2022)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271

District 5
Jean Hoysradt - (2024)
P.O. Box 1918
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 697-2271
 

Boca Grande Fire Control District
"At Large" Voting
Precinct - 78

District 1
Mark Spurgeon - (2022)
360 East Railroad Ave.
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 964-2908  

District 2
Braxton Bowen - (2022)
360 East Railroad Ave.
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 964-2908        

District 3
Richard Hugger- (2024)
360 East Railroad Ave.
Boca Grande, Fl. 33921
(941) 964-2908

 

Charlotte Soil and Water Conservation District

"At Large" Voting
Precincts - ALL

Seat 1
Mike Elfenbein - (2022)
 

Seat 2
Patrick Sutherland - (2024)
 

Seat 3
Forest Hecker - (2022)

Seat 4
Wendy G White - (2024)
5166 Yahner Ln
Port Charlotte, FL 33981
941-246-1079
[email protected] 

Seat 5

Sue Hill - (2022)